Joint Regional Planning Panels Code of Conduct On-Line Orientation and
Training Module: Record of Completion



(Former) Sydney East Joint Regional Planning Panel
Julie Savet Ward, State Member, training completed 05 February 2014
David Furlong, State Member, training completed 07 February 2014
Timothy Moore, State Member, training completed 07 February 2014
ted cassidy, (Former) Ashfield Municipal Council Member, training completed 27 February 2014
Greg Moore, Randwick City Council Member, training completed 28 February 2014
Linda McClure, Willoughby City Council Member, training completed 28 February 2014
Monica Wangmann, (Former) Ashfield Municipal Council Member, training completed 02 March 2014
Benedict Keneally, (Former) Botany Bay City Council Member, training completed 02 March 2014
Karin Hartog, (Former) Rockdale City Council Member, training completed 03 March 2014
Brian Robson, (Former) Canterbury City Council Member, training completed 03 March 2014
Terry Perram, Ryde City Council Member, training completed 03 March 2014
Meredith Wallace, (Former) Rockdale City Council Member, training completed 03 March 2014
Veronique Marchandeau, North Sydney City Council Member, training completed 03 March 2014
Warren Farleigh, (Former) Canterbury City Council Member, training completed 04 March 2014
Brian McDonald, (Former) Leichhardt Municipal Council Member, training completed 04 March 2014
Gillian Dawson, (Former) Canterbury City Council Member, training completed 05 March 2014
Lloyd Graham, (Former) Warringah Council Member, training completed 07 March 2014
John Roseth, State Member, training completed 08 March 2014
Thomas Robertson, North Sydney City Council Member, training completed 09 March 2014
Peter Fitzgerald, (Former) Botany Bay City Council Member, training completed 10 March 2014
Peter Rowan, Willoughby City Council Member, training completed 13 March 2014
Julie Hegarty, (Former) Pittwater Council Member, training completed 21 March 2014
Nick (Nickitas) Katris, (Former) Kogarah City Council Member, training completed 30 March 2014
Tom Sherlock, Mosman Municipal Council Member, training completed 22 April 2014
Rosana Tyler, (Former) Marrickville Council Member, training completed 20 May 2014
Paul Hanly, City of Canada Bay Council Member, training completed 13 June 2014
Marcus Sainsbury, (Former) Warringah Council Member, training completed 23 September 2014
Nick Aroney, (Former) Kogarah City Council Member, training completed 02 November 2014
Ian McCallum, Burwood Council Member, training completed 14 January 2015
Nancy Sample, (Former) Manly Council Member, training completed 05 May 2015
Luise Elsing, Woollahra Municipal Council Member, training completed 04 September 2015
Antonio Fasanella, City of Canada Bay Council Member, training completed 07 September 2015
SAM STRATIKOPOULOS, (Former) Kogarah City Council Member, training completed 20 October 2015
Tony McNamara, City of Canada Bay Council Member, training completed 01 December 2015
Gary Sawyer, City of Canada Bay Council Member, training completed 02 December 2015
Allan Shooter, (Former) Canterbury City Council Member, training completed 10 December 2015
Gregory Mitchell, (Former) Botany Bay City Council Member, training completed 21 January 2016
Juliet Grant, Georges River Council Member, training completed 18 July 2016

(Former) Sydney West Joint Regional Planning Panel
Gordon (Bruce) McDonald, State Member, training completed 04 February 2014
Paul Hawker, Campbelltown City Council Member, training completed 26 February 2014
Christiane Berlioz, Ku-Ring-Gai Council Member, training completed 26 February 2014
John perry, (Former) Holroyd City Council Member, training completed 26 February 2014
Gregg Ritchie, (Former) Holroyd City Council Member, training completed 27 February 2014
Christiaan Van der Kley, Blue Mountains City Council Member, training completed 28 February 2014
Paul Lake, Campbelltown City Council Member, training completed 02 March 2014
Peter Jackson, Hawkesbury City Council Member, training completed 02 March 2014
Glenn McCarthy, Penrith City Council Member, training completed 26 March 2014
Michael Edgar, The Hills Shire Council Member, training completed 08 May 2014
Colin Mitchell, Wollondilly Shire Council Member, training completed 17 November 2014
Cheryl Szatow, Ku-Ring-Gai Council Member, training completed 20 November 2014
Rhonda Tyne, Fairfield City Council Member, training completed 26 February 2015
Lawrence White, Fairfield City Council Member, training completed 26 February 2015
David Niven, Fairfield City Council Member, training completed 24 March 2015
Kathryn Terry, Wollondilly Shire Council Member, training completed 15 May 2015
Eber Butron, Fairfield City Council Member, training completed 28 January 2016
Kim Ford, Hawkesbury City Council Member, training completed 03 May 2016
Richard Thorp, (Former) Parramatta City Council Member, training completed 17 August 2016

Hunter & Central Coast Joint Regional Planning Panel
John Colvin, State Member, training completed 05 February 2014
Jason Perica, State Member, training completed 21 February 2014
Michael Johnsen, Upper Hunter Shire Council Member, training completed 25 February 2014
Barry Johnston, Lake Macquarie City Council Member, training completed 25 February 2014
Glenn Wall, Dungog Shire Council Member, training completed 25 February 2014
Justin Hamilton, Lake Macquarie City Council Member, training completed 26 February 2014
Sandra Hutton, Lake Macquarie City Council Member, training completed 02 March 2014
Kenneth Paxinos, Lake Macquarie City Council Member, training completed 04 March 2014
Garry Fielding, State Member, training completed 11 March 2014
Sharon Waterhouse, Newcastle City Council Member, training completed 12 March 2014
robert pynsent, Cessnock City Council Member, training completed 14 March 2014
Brad Luke, Newcastle City Council Member, training completed 26 March 2014
Lloyd Taylor, (Former) Wyong Shire Council Member, training completed 02 April 2014
Suellen Wrightson, Cessnock City Council Member, training completed 11 April 2014
Lennard Roberts, (Former) Great Lakes Council Member, training completed 11 April 2014
John DYSON, Muswellbrook Shire Council Member, training completed 18 April 2014
Waid Crockett, Upper Hunter Shire Council Member, training completed 13 May 2014
David Evans, Maitland City Council Member, training completed 09 October 2014
Danielle Dickson, (Former) Gosford City Council Member, training completed 12 January 2015
Kara Krason, State Member, training completed 09 April 2015
Kenneth Greenwald, Central Coast Council Member, training completed 06 June 2016
Robert Ward, Central Coast Council Member, training completed 08 June 2016

Northern Joint Regional Planning Panel
Garry West, State Member, training completed 04 February 2014
Pamela Westing, State Member, training completed 05 February 2014
John Griffin, State Member, training completed 05 February 2014
Diane Woods, Byron Shire Council Member, training completed 18 February 2014
robert webster, Liverpool Plains Shire Council Member, training completed 18 February 2014
Andrew Hope, Liverpool Plains Shire Council Member, training completed 19 February 2014
Robin Mallik, Gunnedah Shire Council Member, training completed 19 February 2014
Stephen Barnier, Ballina Shire Council Member, training completed 19 February 2014
David Wright, Ballina Shire Council Member, training completed 19 February 2014
Susan Meehan, Ballina Shire Council Member, training completed 19 February 2014
Rhonda Hoban, Nambucca Shire Council Member, training completed 23 February 2014
Stephen Phillips, Tweed Shire Council Member, training completed 24 February 2014
Robert Pitt, Nambucca Shire Council Member, training completed 25 February 2014
Daniel Walsh, Nambucca Shire Council Member, training completed 26 February 2014
Jenny Dowell, Lismore City Council Member, training completed 27 February 2014
Robert Quirk, Tweed Shire Council Member, training completed 28 February 2014
John Truman, Ballina Shire Council Member, training completed 10 March 2014
denise knight, Coffs Harbour City Council Member, training completed 11 March 2014
Gail Giles-Gidney, Willoughby City Council Member, training completed 19 March 2014
Robyn Hordern, Ballina Shire Council Member, training completed 15 December 2015
STEPHEN GOW, State Member, training completed 03 July 2016
James Ruprai, Tenterfield Shire Council Member, training completed 18 October 2016
Greg Sauer, Tenterfield Shire Council Member, training completed 27 October 2016

Southern Joint Regional Planning Panel
Allen Grimwood, State Member, training completed 04 February 2014
Pam Allan, State Member, training completed 05 February 2014
Rod Kendall, Wagga Wagga Member, training completed 19 February 2014
Tina Dodson, Upper Lachlan Shire Council Member, training completed 19 February 2014
David Thurley, Albury City Council Member, training completed 19 February 2014
Robin Saville, Goulburn Mulwaree Council Member, training completed 19 February 2014
Geoffrey Frost, Yass Valley Council Member, training completed 19 February 2014
Ken Trethewey, (Former) Cootamundra Shire Council Member, training completed 19 February 2014
Ann Daniel, Yass Valley Council Member, training completed 19 February 2014
Geoffrey Pritchard, (Former) Tumut Shire Council Member, training completed 19 February 2014
Graham Rollinson, Shellharbour City Council Member, training completed 20 February 2014
Henk van de Ven, Albury City Council Member, training completed 21 February 2014
Michelle Bishop, Shoalhaven City Council Member, training completed 24 February 2014
David Webb, Lockhart Shire Council Member, training completed 25 February 2014
Suzanne Haslingden, (Former) Bombala Council Member, training completed 26 February 2014
Mark Carlon, Wollongong City Council Member, training completed 26 February 2014
Greg Watson, Shoalhaven City Council Member, training completed 27 February 2014
Denzil Sturgiss, Goulburn Mulwaree Council Member, training completed 27 February 2014
john murray, Shellharbour City Council Member, training completed 03 March 2014
MALCOLM BARLOW, Upper Lachlan Shire Council Member, training completed 11 March 2014
Roger Sheaffe, Hay Shire Council Member, training completed 19 March 2014
Pete Harrison, (Former) Palerang Council Member, training completed 14 July 2014
Christopher Corcoran, (Former) Boorowa Council Member, training completed 26 August 2014
John Dorahy, Wollongong City Council Member, training completed 20 October 2014
Fadwa Kebbe, State Member, training completed 28 September 2015
Sharon Cooper, Kiama Municipal Council Member, training completed 30 September 2015
Daryl Betteridge, Albury City Council Member, training completed 03 November 2015
Alice Glachan, Albury City Council Member, training completed 03 November 2015
Philip Gibbons, (Former) Queanbeyan City Council Member, training completed 16 January 2016
Chris Berry, Upper Lachlan Shire Council Member, training completed 09 February 2016
Raymond Graham, (Former) Gundagai Shire Council Member, training completed 22 February 2016
CARL PETERSON, Wingecarribee Shire Council Member, training completed 11 April 2016
jim gilvarry, Wingecarribee Shire Council Member, training completed 17 April 2016
jim gilvarry, Wingecarribee Shire Council Member, training completed 17 April 2016
Tim Overall, Queanbeyan-Palerang Regional Council Member, training completed 23 June 2016

Sydney Central Planning Panel
None

Sydney North Planning Panel
None

Sydney South Planning Panel
None

Sydney South West Planning Panel
Judith Hannan, Wollondilly Shire Council Member, training completed 29 November 2016

Sydney West Central Planning Panel
None

Sydney West Planning Panel
None

Western Joint Regional Planning Panel
Leigh Byron, Balranald Shire Council Member, training completed 20 February 2014
Garry Pearson, Bland Shire Council Member, training completed 20 February 2014
Anthony DURKIN, Cabonne Shire Council Member, training completed 20 February 2014
Gordon Kirkby, State Member, training completed 21 February 2014
David Somervaille, Blayney Shire Council Member, training completed 24 February 2014
Allen Dwyer, Hay Shire Council Member, training completed 25 February 2014
Bob Parr, (Former) Corowa Shire Council Member, training completed 25 February 2014
JAMES HOWARD, Narrandera Shire Council Member, training completed 26 February 2014
David Sherley, Bathurst Regional Council Member, training completed 04 March 2014
Neil Gorey, (Former) Wakool Shire Council Member, training completed 06 March 2014
john weatherley, Mid-Western Regional Council Member, training completed 26 March 2014
Ruth Fagan, State Member, training completed 14 May 2014
Heather Nicholls, Blayney Shire Council Member, training completed 30 May 2014
Anthony DURKIN, Cabonne Shire Council Member, training completed 02 June 2014
Mathew Hopwood-Glover, (Former) Murrumbidgee Shire Council Member, training completed 03 June 2014
Andrew Hopkins, Cabonne Shire Council Member, training completed 30 March 2016
Lindsay Mathieson, Western Plains Regional Council Member, training completed 30 May 2016
Lindsay Dunstan, (Former) Dubbo City Council Member, training completed 06 June 2016
Bob Parr, Federation Council Member, training completed 02 December 2016